All Products
-
Rubber Running Track
-
PU Running Track
-
Synthetic Running Track
-
PVC Sport Flooring
-
SPU Flooring
-
Synthetic Basketball Court Flooring
-
Tennis Court Flooring
-
Car Park Epoxy Flooring
-
EPDM Rubber Flooring
-
EPDM Rubber Granules
-
PP Interlocking Sports Flooring
-
Rubber Gym Mats
-
Synthetic Artificial Grass
-
Crumb Rubber Polyurethane Binder
-
Running Track Installation Machinery
-
JacksonCN Sports is a trustworthy company, Provide excellent products and services. Hope that we have a long-term and stable cooperation with CN Sports! -
AndrewWe are very happy with our purchase. This is an outstanding quality product, better than i expected. Thank you for all your suggestion and good service, i hope we can have another chance to cooperation.
Keywords [ iaaf athletic running track ] match 263 Products.
School Environmental SPU Running Track / Runway Flooring
| Material: | SPU |
|---|---|
| Color: | Green/blue/red |
| Durable Years: | Over Ten Years |
Waterproof Crumb Rubber Polyurethane Binder For Running Track
| Bounding Function: | Structural Adhesive |
|---|---|
| Morphology: | Water Emulsion |
| Application: | Playground,school,commercial Residential Building |
IAAF Synthetic Rubber Flooring Tough Elastic Buffer Layer
| Game:: | Sports Court |
|---|---|
| Thickness:: | 13mm |
| Shock Absorption Rate:: | >35% |
Synthetic Polyurethane Running Athletic Tracks For Playground
| Thickness:: | 13mm |
|---|---|
| Shock Absorption Rate:: | >35% |
| Friction Factor:: | 0.56 |
Soundproof Anti UV Synthetic Jogging Track Rubber Flooring Running Track
| Game:: | Athletic Running Track Flooring |
|---|---|
| Thickness:: | 13mm |
| Shock Absorption Rate:: | >35% |
13mm Internation Standard IAAF Approved Anti UV Sports Field Surfacing Materials for Athletic Running Track
| Thickness:: | 13mm, Or Customize |
|---|---|
| Certificates:: | IAAF, CE, ROHS, Etc |
| Colour:: | Red,Green,Blue |
IAAF Certified Sandwich Type PU Running Track Synthetic Rubber Material
| Anti-Slide Value:: | 56 |
|---|---|
| Tensile Strength ( MPa): | 1.12 |
| Shock Absorption Rate:: | >35% |
Anti UV Outdoor Athletic Rubber Running Track Flooring
| Game:: | Sports Court |
|---|---|
| Thickness:: | 13mm |
| Shock Absorption Rate:: | >35% |
0.8Mpa Crumb Rubber Polyurethane Binder For Running Track EPDM Granules
| Bonding Function:: | Structural Adhesive |
|---|---|
| Morphology:: | Water Emulsion |
| Product Name:: | Polyurethane Binder For Rubber Granules, Running Track, EPDM Granules |
No Fading Race Track Flooring Environmental Protection
| Game:: | Sports Court |
|---|---|
| Vertical Deformation:: | 1.48 |
| Shock Absorption Rate:: | >35% |

